ДИПЛОМНІ КУРСОВІ РЕФЕРАТИ


ИЦ OSVITA-PLAZA

Шпаргалки! - Біологія, ботаніка, анатомія зоологія

Пошук по сайту

 

Пошук по сайту

Головна » Шпаргалки! - Біологія, ботаніка, анатомія зоологія

1 2 3 4

3.М'язи, їх функції. Основні групи м'язів людського тіла.
В організмі людини близько 600 скелетних м'язів, у новонароджених маса всіх м'язів складає 23%, 8 років 27%, 17-18 років 43-44%, а у спортсменів 50%. Окремі м'язові групи ростуть нерівномірно. У грудних дітей спочатку розвиваються м'язи живота, жувальні м'язи, під кінець року м'язи спини і кінцівок. Зростання м'язів триває до 25 років. У м'язи розрізняють середню частину - черевце, що складається з м'язової тканини і сухожилля, утворене щільною сполучною тканиною. За допомогою сухожиль м'язи прикріплюються до кісток, деякі м'язи прикріплюються до органів (до очному яблуку, шкірі). Кожна м'яз складається з великої кількості поперечно-смугастих м'язових волокон розташованих паралельно і пов'язаних в пучки з допомогою пухкої сполучної тканини. Вся м'яз зовні покрита тонкою сполучної оболонкою (фасцією). М'язи багаті кровоносними судинами. У м'язах є лімфатичні судини. Так само в м'язах розташовані нервові закінчення - рецептори, які сприймають ступінь скорочення і розтягування м'язів. Форма і величина м'язів залежить від виконуваної функції. Розрізняють: 1) довгі (розташовуються на кінцівках: біцепси, трицепси, стегнові м'язи, ікроніжний м'яз), 2) короткі (м'язи між хребцями, тобто вони розташовуються там, де розмах руху малий), 3) широкі м'язи розташовуються на тулуб, в стінках порожнин (трапецевидні, щонайширші м'язи спини), 4) кругові м'язи розташовуються навколо отворів тіла і при скороченні звужують їх (сфінктери). За функцією розрізняють м'язи згиначі, розгиначі, які проводять, відводять і м'язи обертають всередину і назовні. Основні групи м'язів: 1) М'язи тулуба. До м'язів тулуба відносяться м'язи грудної клітки, м'язи живота, м'язи спини. Міжреберні м'язи, а також інші м'язи грудної клітки беруть участь у функції дихання - називаються дихальними. До них належить і діафрагма. М'язи грудей (велика і мала грудні м'язи, зубчаста м'яз) приводять в рух М'язи живота утворюють стінку черевної порожнини і завдяки своєму тонусу підтримують внутрішні органи від зсуву, опускання, випадання. Скорочуючись м'язи живота діють на
внутрішні органи як черевного преса, що сприяє виділенню сечі, кала, а також родового акту, сприяє руху крові по венозній системі і здійснюють ф-цію дихання. До м'язів черевної стінки відносяться і укріплюють на тулуб верхні кінцівки, прямий м'яз живота, перомідальний, квадратний м'язи попереку, широкі м'язи живота. По середній лінії живота тягнеться щільний сухожильний тяж, з боків розташовуються прямий м'яз живота з подовжнім напрямком волокон. На спині розташовані численні м'язи вздовж хребта - це глибокий м'яз спини, вони прикріплюються до відростків хребців - ці м'язи беруть участь у русі хребта назад і в сторони. До поверхневих м'язів спини відносяться трапецевидний м'яз, найширший м'яз спини - вони беруть участь в русі верхніх кінцівок і грудної клітки. М'язи голови. До м'язам голови відносять: жувальні, мімічні м'язи. До жувальних відносять скроневу, жувальну, крилавидну. Скорочення цих м'язів викликає рух нижньої щелепи. Мімічні м'язи одним, а іноді двома кінчаючи прикріплюються до шкіри обличчя, при скороченні вони зміщують шкіру - викликаючи міміку. Кругові м'язи ока і рота також відносять до мімічних. М'язи шиї: закидайте, повертають, нахиляють голову. Леснічні м'язи піднімають ребра. М'язи прикріплені до під'язикової кістки змінюють положення язика і гортані. М'язи поясу верхніх кінцівок приводять у рух верхню кінцівку в плечовому суглобі, серед них найважливіший дельтавидний м'яз. При її скорочення м'яз згинає руку в плечовому суглобі і відводить руки до горизонтального положення. В області плеча розташовані м'язи триголовий м'язи згиначі, і двухглаві Розгиначі. Серед м'язів кисті долонна м'яз і згиначі пальців. Пояс нижніх кінцівок. М'язи розташовані там приводять в рух ногу в тазостегновому суглобі, а також хребетний стовп. На стегні розташовується найдовший м'яз в людському тілі (до 50 см)-кравецький. Вона згинає ногу в коліні і тазостегновому суглобах. Під нею лежить чотириглаву м'яз стегна, вона забезпечує розгинання колінного суглоба. На задній поверхні гомілки знаходиться литковий м'яз, що згинає гомілку і обертає стопу.

1.Нуклеінові кислоти. Будова, види і функції РНК.
Молекула РНК полімер мономерами якої є нуклеотиди. РНК являє собою однонитівну молекулу, що складається з азотистої підстави, пентози і фосфорної кислоти. Три азотистих підстави такі ж як у ДНК, але замість тиміну урацил. Вміст РНК в клітинах сильно коливається. Воно помітно підвищено в клітинах в яких відбувається синтез білка. Види РНК: 1) Транспортна РНК (т-РНК). Молекули т - РНК найкоротші: вони складаються всього з 80-100 нуклеотидів. Транспортна РНК в основному міститься в цитоплазмі клітки. Функція полягає в перенесенні амінокислот у рибосоми, до місця синтезу білка. Із загального вмісту РНК клітини на частку т-РНК припадає 10%. 2) Хвороби (р-РНК). Це найбільші РНК: в їх молекулу входить 3-5 тисяч нуклеотидів. Р-РНК становить істотну частину структури рибосоми. Із загального вмісту РНК клітини на частку р-РНК припадає 90%. 3) Інформаційна РНК або матрична. Міститься в ядрі і цитоплазмі. Функція її полягає в передачі інформації про структуру білка в рибосомах. На долю і-РНК припадає приблизно 0,5-1% від загального вмісту РНК клітини.
3.Газообмін в легенях і тканинах. Життєва ємність легень.
Газообмін між повітрям і кров'ю здійснюється в альвеолах. Альвеолярний повітря є внутрішньою газовим середовищем організму, від складу якої залежить і склад артеріальної крові. Тому регуляторні механізми організму підтримують сталість складу альвеолярного повітря незалежно від фаз вдиху або видиху. Газообмін в легенях здійснюється між альвеолярним повітрям і кров'ю шляхом дифузії. Альвеоли легких обплетені густою сіткою капілярів. Стінки альвеол і стінки капілярів дуже тонкі, що сприяє проникненню газів з альвеолярного повітря в кров і навпаки. Газообмін залежить від поверхні, через яку здійснюється дифузія газів, і різниці парціального тиску газів. У тканинах кисень надходить із крові в тканинну рідину і потім в клітини, а вуглекислота з тканин переходить в кров. Життєва ємність легень становить: дихальний обсяг (1500 м3) + резервний обсяг вдиху (1500 см3) + резервний об'єм видиху (1500 см3).
1.Будова і функції ліпідів.
Ліпосом у перекладі жир. Цим речовинам дають розпливчасте визначення тобто прийнято говорити, що це не розчинні у воді органічні речовини, які можна витягнути з клітки органічними розчинниками (хлороформом, ефіром, бензолом). Однак Реальні ліпіди - це складні ефіри жирних кислот або якого-небудь спирту. Компоненти ліпідів: Жирні кислоти - містять у своїй молекулі COOH. Жирними кислотами їх називають тому, що деякі високомолекулярні члени цієї групи входять до складу жирів. Розрізняють жири та олії. Жири плавляться при кімнатній температурі, а олії немає. Це походить від того що в олії міститься більше ненасичених жирних кислот (подвійний зв'язок). Найважливішими ліпідами є стероїди (жовчні кислоти, холестерол, статеві гомони, вітамін Д і ін), терпени (паросткові речовини рослин - гібереліни, каротин, вітамін К), воску, фосфо і гліколіпіди, ліпопротеїни. Значення ліпідів: 1) Ліпіди відіграють важливу роль як джерела енергії. При окисленні вони дають у 2 рази більше енергії, ніж вуглеводи і білки. Тварини впадаючи у сплячку витрачають їх у процесі життєдіяльності. 2) нерозчинні у воді робить ліпіди найважливішими структурними компонентами клітинних мембран, що складаються головним чином з фосфоліпідів. 3) Завдяки низькій теплопровідності ліпіди виконують захисні функції.4) Ліпіди - джерело води. При окисленні 100 г жиру утворюється приблизно 105г води. Ця функція важлива для тварин, наприклад для верблюда.
3.Вітаміни, їх роль в обміні речовин. Гіпо-, гіпервітамінозу.
Вітаміни - необхідні для життєдіяльності людини органічні речовини різної хімічної природи, які надходять в організм з їжею, рідше утворюються в ньому. Вони не є пластичним матеріалом або джерелом енергії, а служать компонентами ферментних систем і каталізаторами різних обмінних процесів. Джерелами вітамінів є харчові продукти рослинного і тваринного походження. Добова потреба організму у вітамінах мала. При тривалому їх відсутності в їжі розвиваються захворювання - авітаміноз, при їх нестачі - гіповітаміноз. В даний час описано декілька десятків вітамінів. Їх прийнято позначати великими літерами латинського алфавіту. За розчинності всі вітаміни поділяють на 2 групи: жиророзчинні (А, D, E, K) і водорозчинні (В, С, РР).

1.Углеводи, класифікація вуглеводів. Будова і функції моно-і полісахаридів.
Вуглеводи - це органічні речовини до складу яких входить С, O2, H2. Співвідношення водню і кисню як у молекулі води. Загальна формула Сn (H2O) n, де n - не менше 3.Термін вуглеводи вперше введений в 1844 р. вітчизняний вчений К. Шмідт. Зміст в рослинній клітині до 90% сухої маси. У тваринної 2-5%. Класифікація за фізичними властивостями: 1) Сахара - малі молекули (низька Mr) солодкий смак, легко розчиняються у воді. Діляться на моносахариди (прості цукри) і дисахариди (з'єднання 2 моносахаридів).2) Полісахариди. Освіти шляхом з'єднання багатьох моносахаридів. За хімічним в-ям: а) відновлюють цукру, б) вибірково відновлюють, в) не відновлюють. Моносахариди - складаються з однієї молекули і являють собою тверді речовини, розчинні у воді, солодкі на смак. Залежно від числа вуглецевих атомів що входять в молекулу розрізняють: триози, тетрози, пентози, гексози. З триоз в процесах обміну найбільш важлива ерітроза.
Цей цукор - один із проміжних продуктів фотосинтезу. Уже на рівні тетроз відбувається утворення кільцевих молекул вуглеводів. Пентози широко представлені в тваринний і рослинний світ. Ця група містить такі речовини як рибоза і дізоксірібоза, цукру що входять до складу мономерів нуклеїнових кислот РНК і ДНК. З гексоз найбільш широко поширена глюкоза, фруктоза і галактоза. Групу олігосахаридів складає ді, три і тетрасахаріди. Дисахариди найбільш широко поширені з олігосахаридів. Цукроза - тростинний чи буряковий цукор. Надзвичайно широко поширена в рослинах. Грає величезну роль у живленні багатьох тварин і рослин. Лактоза - молочний цукор, має у складі глюкозу і галактозу. Це найважливіший вуглевод і є джерелом енергії дитинчат ссавців. Мальтоза складається з 2 молекул глюкози. Мальтоза - основний структурний елемент крохмалю і глікогену. Полімери другого порядку - це високомолекулярні вуглеводи, що складаються з великої кількості моносахаридів. Їх молекулярна маса велика, від кількох тисяч до кількох мільйонів. Приклади крохмаль, глікоген, клітковина. 2.Ч. Дарвін - творець матеріалістичної теорії еволюції. Основні положення теорії Дарвіна.
Теорія Дарвіна є цілісне вчення про історичний розвиток органічного світу. Вона охоплює широке коло проблем, найважливішими з яких є доказ еволюції, виявлення рушійних сил еволюції, визначення шляхів і закономірностей еволюційного процесу. Сутність еволюційного вчення полягає в наступних основних положеннях: 1) Всі види живих істот, що населяють Землю, ніколи не були кимось створені. 2) Виникнувши природним шляхом, органічні форми повільно і поступово перетворювалися і вдосконалювалися у відповідності з навколишніми умовами. 3) В основі перетворення видів у природі лежать такі властивості організмів, як мінливість і спадковість, а також постійно відбувається в природі природний відбір. Природний відбір здійснюється через складну взаємодію організмів один з одним і з чинниками неживої природи; ці взаємини Дарвін назвав боротьбою за існування. 4) Результатом еволюції є пристосованість організмів до умов їх проживання і різноманіття видів у природі.
2.Предпосилки виникнення теорії Ч. Дарвіна.
У 19 столітті соціально-економічний розвиток Англії сприяло розвитку еволюційних поглядів. Англія була розвинутою капіталістичною державою. Розвивалася промисловість, зростали міста, було потрібно більше їжі. І селекціонери стали схиляться в до думки про змінюваність видів. Англія захоплює все нові володіння, в екіпажі команд входили і досвідчені натуралісти, які накопичували багатий природний науковий потенціал. Також природознавство збагатилося поруч відкриттів, що сприяли утвердженню еволюційних поглядів на живу природу. Чарльз Дарвін встановив послідовність відкладення осадових порід. Філософ Кант спростував міф про божественне зародження Землі. У 1830 р. Ч. Лайєль обгрунтував ідею про змінюваність Землі під дією природних сил (вулкани, вода і т.д.). Шведський хімік І. Берцеліус довів, що всі тварини і рослини складаються з тих самих елементів. А хімік Ф. Велер синтезував мурашину кислоту і сечовину. Російський учений К.Ф. Рульє розвинув ідеї про єдність організму й умов його існування. Російський ембріолог К.М. Бер встановив основні етапи ембріонального розвитку і довів, що всі хребетні розвиваються за єдиним планом. У 1839 р. року Т. Шванна була створена клітинна теорія. Також на уявлення Дарвіна вплинули політико-економічні ідеї А. Сміта і Т. Мальтуса.

1.Білки - нерегулярні полімери. Будова і класифікація білків.
Білки - це складні органічні сполуки що складаються з, C, H2, O2, N2. До складу деяких входить S. Частина білків утворює комплекс з іншими молекулами містять F, Fe, Zn, Cu. Молекули білків - це ланцюги побудовані з амінокислот. Оскільки кількість амінокислот дуже великий, то білкові молекули називають макромолекулами. Білкова молекула - це полімер, мономером якого є амінокислоти. У природі налічується 20 різних амінокислот. Хімічний зв'язок між карбоксильною групою (З) і аміногрупи (NH) називається пептидним. А тому що в білкової молекули величезна кількість пептидних зв'язків, то білки є поліпептидами. Білки поділяють на: 1. Прості (складаються тільки з амінокислот). Альбумін, в-ті: нейтральний розчинник у воді (яєчні альбуміни, сироватковий альбумін); глобуліни, нейтральний розчинник у воді розчиняються в різноманітних сольових розчинах (фібрин, антитіла); гістони - основні розчинники у воді (нуклеїнові кислоти); скеропротеїни - не розчинні у воді і більшої частини інших розчинників (кератин). 2. Складні (складаються з глобулярних кислот і небілкового матеріалу). Фосфопротеіни - фосфорна кислота (казеїн молока); глікопротеїни - вуглеводневі (плазма крові); нуклеопротеїнів - нуклеїнові кислоти (хромосоми, рибосоми, гемоглобін); ліпопротеїни - ліпіди (компонент мембран); флабопротеіни - фіавіна Денін діноклеотід (компонент ланцюга перенесення електронів при диханні) .
3.Значення травлення. Будова і функції органів травлення (травлення в ротовій порожнині).
Травлення - процес хімічної і фізичної обробки їжі і перетворення її на більш прості і розчинні сполуки, які можуть всмоктуватися безпосередньо кров'ю, засвоюється організмом. Білки, жири, вуглеводи використовуються організмом як будівельний матеріал в процесі росту і будови клітин. Поживні речовини є джерелами енергії. Вітаміни, мінеральні солі, вода необхідні для створення умов, в яких протікають різні хімічні реакції. Вітаміни, мінеральні солі, вода засвоюються організмів в натуральному вигляді, а білки, жири і вуглеводи утворюються великими молекулами, які можуть пройти через стінку шлунково-кишкового тракту, основні поживні речовини, перш ніж потрапити у внутрішнє середовище організму перетравлюються. В організмі людини під впливом травних соків білки розщеплюються до амінокислот, жири до гліцерину і жирних кислот, вуглеводи до моносахаридів. Подрібнена механічно їжа в порожнині рота змішується зі слиною. У ротову порожнину відкриваються протоки 3 пар слинних залоз: 1) привушні 2) піднижньочелюсних 3) під'язикові, є також дрібні слинні залози, які розкидані по всій поверхні ротової порожнини і мови. У слині міститься білок муцин, лізоцин, мальгаза.

1 2 3 4


Онлайн замовлення

Заказать диплом курсовую реферат

Інші проекти




Діяльність здійснюється на основі свідоцтва про держреєстрацію ФОП