ДИПЛОМНІ КУРСОВІ РЕФЕРАТИ


ИЦ OSVITA-PLAZA

Реферати статті публікації

Пошук по сайту

 

Пошук по сайту

Головна » Реферати та статті » Фінанси » Міжнародні фінанси

Стан рівноваги платіжного балансу
Якщо загальна сума платежів за міжнародними операціями країни відповідає бюджету, то такий стан називається рівновагою платіжного балансу. Коли ж держава не може підтримувати рі-вень витрат відповідно до бюджету, то спостерігається нерівнова-га платіжного балансу.
Порушення рівноваги платіжного балансу потребує певних змін, зокрема: змін рівня цін; доходу; валютних курсів та інших макроекономічних показників.
Аналіз рівноваги платіжного балансу ґрунтується на визна-ченні стану:
• балансу поточних платежів;
• базового балансу;
• балансу офіційних розрахунків.
З поняттям рівноваги платіжного балансу пов’язане поняття фінансування сальдо платіжного балансу.
Як і будь-яка інша економічна система, платіжний баланс за-знає впливу різних зовнішніх та внутрішніх факторів, дія яких має різну тривалість у часі.
Отже, розрізняють рівновагу платіжного балансу:
• довгострокову;
• середньострокову;
• короткострокову.
Довгострокова рівновага — забезпечується відсутністю саль-до з торгівлі товарами та послугами протягом тривалого періоду часу, тобто NBc = 0, NBс — чистий баланс поточного рахунка.
Середньострокова рівновага підтримується через механізм довгострокового кредитування. Стан базового балансу визначає середньострокову рівновагу. Сальдо базового балансу — це су-марний результат поточного балансу і балансу руху довгостроко-вого капіталу, тобто NBc + NBk = 0, NBk — чистий баланс рахун-ка руху довгострокового капіталу.
Короткострокова рівновага має місце у тому разі, коли у зві-тному періоді відсутні будь-які дії урядових органів щодо вико-ристання офіційних резервних активів. Вона має місце за відсут-ності сальдо рахунка офіційних резервів, тобто NBr = 0.
Аналіз причин порушення рівноваги платіжного балансу ґру-нтується на визначенні категорії незбалансованості зовнішніх розрахунків даної країни, до яких належать:
• сезонний, або випадковий дисбаланс — сезонні коливання обсягів експорту та імпорту;
• структурний дисбаланс — країна недостатньо швидко при-стосовується до змін попиту на експорт та імпорт;
• циклічний дисбаланс;
• дисбаланс через дестабілізуючі спекуляції і «втечу капіта-лу»;
• дисбаланс з інших причин, до яких відносять заходи валют-ного регулювання, а також глобальні технологічні зміни в економіці.
Загальними умовами, що мають виконуватися для досягнення рівноваги платіжного балансу, є:
• досягнення нульового сальдо, тобто рівність дебету та кре-диту, у базисному балансі чи балансі офіційних розрахунків;
• повна зайнятість по країні;
• відсутність істотних обмежень за міжнародними операціями в країні.

10.9. Призначення та структура платіжного балансу

Система розрахунків платіжного балансу унікальна в тому плані, що вона хоч не показує безпосередньо, які процеси розви-ваються добре, а які погано, або які явища їх викликають, зате показує, що відбувається насправді, відображаючи реальні фі-нансові потоки між певною країною і зовнішнім світом, чим до-помагає зробити власні відповідні висновки.
Сфери особи використання інформації платіжного балансу.
По-перше, за допомогою записів результатів обміну між краї-нами легше зробити висновок про стабільність системи плаваю-чих курсів, оскільки платіжний баланс допомагає виявити акуму-лювання валют у руках тих людей, які більше зацікавлені в цьому (резиденти) і тих, які намагаються позбутися цих валют (нерези-денти).
По-друге, платіжний баланс незамінний і в умовах фіксованих валютних курсів, оскільки допомагає визначити розміри нагро-мадження даної валюти в руках іноземців і дає змогу вирішити питання про доцільність підтримування фіксованого курсу валю-ти, якщо існує загроза валютної кризи.
По-третє, рахунки платіжного балансу надають інформацію про накопичення заборгованості, виплату процентів і платежів з основної суми боргу і можливості країни заробити валюту для майбутніх платежів. Ця інформація необхідна для того, щоб зро-зуміти, наскільки країні-боржнику стало важче (або дорожче) по-гасити борги іноземним кредиторам.
Інформація платіжного балансу, використовується також для:
• проведення оцінок кредитоспроможності країни;
• аналізу тенденцій економічного розвитку країни як індика-тор економічного циклу;
• складання прогнозів впливу на валютні курси;
• прогнозу подальшої політики уряду;
• розуміння аналізу ризиків по країні;
• проведення оцінок стану економіки держави.
У структурі платіжного балансу виділяють три основні скла-дові:
• торговельний баланс, тобто співвідношення між вивезенням і ввезенням товарів;
• баланс послуг та некомерційних платежів (баланс «невиди-мих» операцій);
• баланс руху капіталів і кредитів.
Крім названих трьох складових, деякі дослідники називають ще дві основні складові платіжного балансу:
• баланс поточних операцій, що включає рух товарів, послуг та односторонніх переказів;
• операції з офіційними валютними резервами.
Торговельний баланс — це співвідношення вартості експорту та імпорту. Економічний зміст активу чи дефіциту торговельного балансу щодо конкретної країни залежить від її становища у сві-товому господарстві, характеру її зв’язків з партнерами та зага-льної економічної політики.
Баланс послуг та некомерційних платежів — включає:
• платежі та надходження за транспортні перевезення, страху-вання, електронний, теле-космічний та інші види зв’язку, міжна-родний туризм, обмін науково-технічним і виробничим досвідом, експортні послуги, утримання дипломатичних, торговельних та інших представництв за кордоном, передавання інформації, куль-турні та наукові обміни, різні комісійні збори, рекламу, організа-цію виставок, ярмарків, торгівлю ліцензіями, лізингові операції тощо;
• за діючими у світовій статистиці правилами у розділ «По-слуги» входять, як не дивно, виплати прибутків від інвестицій за кордоном та процентів за міжнародними кредитами, хоча за еко-номічним змістом вони, звичайно, ближчі до руху капіталу;
• за методикою МВФ показують односторонні перекази:
• державні операції — субсидії іншим країнам по лінії еко-номічної допомоги, державні пенсії, внески в міжнародні органі-зації;
• приватні перекази — перекази іноземних робітників, фа-хівців, родичів на батьківщину.
Три перелічені вище групи операцій — послуги, надходження від інвестицій, односторонні перекази — називають «невидими-ми» операціями на противагу експорту та імпорту реальних цінностей (товарів).
Баланс поточних операцій (торговельний баланс і «неви-димі» операції) — включає всі операції, які завершуються протя-гом даного періоду. Вони відображаються у платіжному балансі і не здійснюють на нього жодного впливу у наступні періоди. По-точними ці операції стали називати для того, щоб відокремити світову торгівлю товарами та послугами від міжнародного руху фінансових ресурсів у формі капіталів і кредитів.
Баланс руху капіталів і кредитів — виражає співвідношення вивозу і ввозу державних і приватних капіталів, наданих і одер-жаних міжнародних кредитів. Це міжнародний рух підприємни-цького капіталу та міжнародний рух позикового капіталу. Включає операції з довгостроковими та короткостроковими інве-стиціями, що впливають на міжнародну позицію країни щодо ін-вестицій. У наступні періоди вони впливатимуть на платіжний баланс у результаті надходжень потоків прибутків чи повернення інвестицій, зроблених у попередні роки.
За економічним змістом ці операції поділяються на дві катего-рії:
• міжнародний рух підприємницького капіталу;
• міжнародний рух позикового капіталу.
Міжнародний рух підприємницького капіталу включає:
• Вивіз капіталу, до якого входять:
прямі інвестиції за кордон, проведені національними фірмами;
придбання національними інвесторами зарубіжних акцій та облігацій;
придбання національними резидентами банківських депозитів у зарубіжних банках.
• Приплив капіталу:
прямі інвестиції в економіку країни, що здійснюються зарубі-жними фірмами;
придбання зарубіжними інвесторами акцій та облігацій іншої країни;
придбання нерезидентами депозитів банків країни.
Міжнародний рух позикового капіталу включає:
• Довго — і середньострокові операції — це державні й при-ватні запозичення і кредити, які надаються на термін понад один рік.
• Короткострокові операції — включають міжнародні креди-ти терміном до одного року; поточні рахунки національних бан-ків у закордонних банках (авуари); переміщення грошового капі-талу між банками.
Базисний баланс — сума рахунків поточного балансу та дов-гострокових рахунків балансу руху капіталів і кредитів.
Помилки і пропуски — це спеціальна стаття платіжного бала-нсу, яка включає як статистичні похибки, так і невраховані опе-рації. Показники різко зростають у кризових ситуаціях.
Теоретично виходячи з принципу подвійного запису операцій, обсяги зустрічних потоків за дебетом і за кредитом мають збіга-тися, але на практиці цього майже ніколи не відбувається. Про-блема полягає у тому, що дані про одні й ті самі операції надхо-дять з різних джерел. Так дані про обсяги і склад зовнішньоторговельних операцій надаються митницями, а дані про відповідні валютно-фінансові потоки акумулюються банків-ською статистичною звітністю. Митна й банківська статистика містять розбіжності через неповноту охоплення з різних причин. А контрабанда, надання незаконних послуг, неорганізовані това-рні потоки, вивіз валюти туристами не потрапляють до жодного з джерел статистичної інформації. Розбіжність між дебетовим та кредитовим оборотом має назву чистих помилок та пропусків. За методикою МВФ ці розбіжності не повинні перевищувати 10 % від експорту чи імпорту товарів і послуг (залежно від того, що більше експорт чи імпорт на дату розрахунку).
Операції з офіційними валютними резервами — підсумкова стаття платіжного балансу, яка відображає операції з офіційними валютними резервами, в яких беруть участь державні валютні ор-гани й у результаті яких відбуваються зміни як величини, так і складу центральних офіційних золотовалютних резервів. Ця стаття ще називається «Операції з ліквідними валютними акти-вами» або «Баланс офіційних розрахунків» — це чиста сума усіх урядових операцій. Для кінцевих розрахунків за операціями ви-користовуються офіційні резерви. До офіційних резервів можуть включати резерви урядових витрат (у тому випадку, коли міжна-родні витрати приватного сектору переважать надходження), акумульовані резерви уряду (у тому випадку, коли надходження приватного сектору переважають його витрати).

Ви переглядаєте статтю (реферат): «Стан рівноваги платіжного балансу» з дисципліни «Міжнародні фінанси»

Заказать диплом курсовую реферат
Реферати та публікації на інші теми: Фонетика, звуки і мовні органи
Сдвинуть земной шар
Період окупності
Синоніми (ідеографічні, стилістичні, контекстуальні, перифраза, е...
Посередницькі, гарантійні, консультаційні та інформаційні послуги


Категорія: Міжнародні фінанси | Додав: koljan (27.02.2011)
Переглядів: 2118 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Онлайн замовлення

Заказать диплом курсовую реферат

Інші проекти




Діяльність здійснюється на основі свідоцтва про держреєстрацію ФОП